מאמר בנושא תזונה, נכתב על ידי מאמן כושר, עלול להתפס בעיניי הקורא כאקט שרלטני במקצת,  ואני בהחלט ממליץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל תחום ותחום, יחד עם זאת ישנה עדנה מסויימת בכך שדווקא אדם העוסק כל חייו בתחום הפעילות הגופנית וגם מעורה בכל הקשור לתזונה היומיומית יוכל לתרום מספר תובנות והבחנות שישרתו גם את מי שחפצה נפשם בהבנה הנמצאת בגובה העניים מפיהם של אנשים העוסקים בספורט. לכן בחרתי להפנות את תשומת ליבכם, מניסיוני האישי כמאמן יוגה ופילאטיס, לנושא התזונה כחלק ממרכיב חיוני בהתעמלות בה אנו עוסקים.

תזונה

חשיבותה של התזונה בחיי היומיום של כל אדם היא אקוטית, חיונית ומשפיעה הן על התחושה הפיזית שלנו והן על התחושה הנפשית שלנו, בין אם אנו עוסקים בפעילות גופנית ובין אם לאו. אחת התשוקות הגדולות בחיינו הינה אוכל ולכל אחד יש את שגרת היום שלו ושגרת התזונה שלו, בחלוקה גסה ישנם אנשים שנוהגים לאכול כשש ארוחות קטנות ביממה במנות קטנות וישנם אנשים הנוהגים לאכול כ-3 ארוחות מרכזיות מלאות – מה עדיף?
האסכולה המומלצת לטעמי היא תזונה שמעודדת לאכול כל 3 שעות ארוחה קטנה לצד שילוב של שתיית מים מרובה לאורך היום. מאחר ובשגרת היום שלי אני נדרש להיות ויטאלי וחיוני לאורך כל היום, לעבור מאימון לאימון מהבוקר עד הערב, חשוב לי לחוש תחושה של שובע מצד אחד אך להיות בעל יכולת תפקוד גבוהה מבלי לחוות את ה"כבדות" המלווה בארוחה גדולה וכבדה. בכל מקרה מומלץ ליצור הרגלי אכילה מסודרים תוך דגש על ארוחת בוקר קבועה והמנעות מארוחת לילה סוערת.

כיצד אפשר להתאים את התזונה לפעילות הגופנית שבה אנו עוסקים?

כמתרגל יוגה מדופלם אני תמיד אזכור את האמירה " לא לאכול ארוחה כבדה 3 שעות לפני אימון"

מה עומד מאחורי אמירה כזאת?

לשם כך יש להכיר את מרכיבי התזונה הבסיסיים:

האוכל מתחלק לפחמימות(סוכרים – פחמימה זמינה. עמילנים – פחמימה מורכבת), חלבונים ושומנים כשאליהם מתלווים הויטמינים והמינרלים, לאילו מכם שאינם אוכלים בשר מומלץ לשלב אכילת קיטניות עם פחמימה. תפקיד הפחמימה והשומן הוא בעיקרון לשם אנרגיה לגוף ואילו החלבונים והויטמנים לשם בנייה ושמירה על מערכות תקינות של הגוף.

מה אוכלים לפני פעילות גופנית ומה אוכלים אחרי פעילות גופנית?

כדי לחוש אנרגטיים ונמרצים לקרת האימון מומלץ לאכול פחמימה מורכבת כגון אורז מלא או לחם מחיטה מלאה מספר שעות קודם לכן על מנת לקבל את האפקט הרצוי של פרוק הפחמימה לאנרגיה זמינה לגוף. אם נבחר לאכול סוכרים האנרגיה "תתאדה" לה במהרה עוד לפני שנספיק להגיד "ג'ק רובינזון", לעומת זאת השילוב של פחמימה מורכבת עם סיבים תזונתיים מאפשרים גם למערכת העיכול לעבוד יותר בקלות וגם לשמור על פרוק אנרגיה לאורך זמן.

כאשר אני מסיים את האימון יש להחזיר את הנוזלים שאיבדנו דבר ראשון ולאחר מכן להחזיר קצת אנרגיה ששרפנו בעזרת פרי כזה או אחר. כשעה אח"כ חשוב לצרוך חלבונים כמו בשר, קטניות או אגוזים על מנת להחזיר את אבות המזון שבונים מחדש את השרירים והעצמות בגופינו.

אילו מאכלים אינם מומלצים לפני אימון?

כל מה שקשור באוכל הסינטטי הוא בהחלט ערובה לתופעות מטרידות כגון תחושת "נפיחות" בבטן, עייפות וחוסר שקט. לדוגמה כל מאכלי הסופר המוכנים בשקית מן המקפיא כמו השניצל המוכן או הבצקים עתירי הקמח הלבן כמו הלחמניות הריחניות והבורקסים הינם בהחלט "מכה מתחת לחגורה" תרתי משמע.

לסיכום – גילוי נאות:

מודה אני שלא תמיד אכלתי בצורה מודעת או מוכוונת מטרה לפני האימון והדבר בהחלט פגע באימון עצמו, בין אם פניתי למזון עתיר באנרגיה כמו ממתקים וסוכרים ובין אם אכלתי מזון שלגוף היה קשה יותר לעכל כמו אותם מנות בשר מוכנות מהסופר, מה שגרם לכל האימון לעבור בתחושה של אי נוחות  מבלי להפיק את המרב ממנו. לכן אני בהחלט ממליץ להיות מודעים לאוכל שאנו מכניסים לגוף וכמובן להתייעץ אם איש מקצוע שיכוון אותנו לתזונה בריאה המתאימה לאימון השבועי שלנו.
כמו כן ניתן להשלים את האימון עם אבקת חלבון שמשלימה את האיזון החסר לאחר אימון

כותב המאמר:

חן גיברשטיין

מנהל מרכז "חן יוגה & פילאטיס" המשלב שיעורי פילאטיס, זומבה, נשים בהריון ויוגה ברמת גן