כיצד ניתן לעזור לילד לשנות את הרגלי התזונה שלו?

לשכנע ילד לאכול בריא יכולה להיות מטלה קשה, במיוחד אם ילדכם כבר פיתח הרגלי אכילה רעועים. שינוי הוא קשה, גם עבור מבוגרים שפיתחו שליטה עצמית והבנה לגבי השלכותיה של כל פעולה. ילדים לפעמים פשוט לא מבינים זאת. הם אינם מבינים את הסכנות והסיכונים הקשורים באכילה בלתי בריאה והגעה למשקל עודף. זו בדיוק הנקודה בה ההורים צריכים להתערב. דיאטה לילדים או בני נוער שנבנית על ידי דיאטן קליני, בהתאם לגילו של הילד, יכולה להיות דרך טובה לעזור לילדים הנאבקים עם משקל עודף, על מנת לפתח הרגלי אכילה טובים ובריאים בכדי לרזות. עם זאת, הדיאטה חייבת להיות מוצגת כראוי, על מנת לא לפגוע בהערכה העצמית של הילד. בואו נבחן יחד מספר דרכים לעשות זאת.

לעולם אין זה רעיון טוב להפציר בילד לעשות דיאטה כיוון שהוא "שמן". כאשר ההורה קורא לילד שלו "שמן" הדבר מאוד פוגע בילד הצעיר, ואף יכול לגרום להשפעות שונות לחלוטין מכוונתו של ההורה. בעוד שההורה יצפה שעל ידי כינוי הילד "שמן" הדבר יעודד או יבייש אותו עד לכדי שיעשה דיאטה, התוצאה היא לרוב הפוכה מכך, והילד "יתמודד" עם השפלתו על ידי אכילת יתר, או אף ימרוד ויסרב לכל פעולה שתעשה על ידי אחרים שתוכל לסייע להם לרדת במשקל.

כאשר דיאטה לילדים או לבני נוער מוצגת לאדם הצעיר, היא בדרך כלל מתקבלת בצורה טובה ואפקטיבית יותר אם היא מוצעת כדרך לעזור להם לשפר את תזונתם, הישגיהם הספורטיביים או כמסייעת לתהליך הצמיחה (גובה) שלהם. ילדים נמוכים בדרך כלל רוצים להיות גבוהים יותר. אכילה בריאה יכולה לעזור להם לממש את הפוטנציאל המלא שלהם לגובה. השפעה הפוכה תהיה כאשר יעשו ההיפך.

על ידי עידוד ילדים לאכול טוב על מנת לשפר את בריאותם או את ביצועיהם הספורטיביים או בפעילות ספורטיבית אהובה, הם יהיו יותר חדורי מוטיבציה לבצע אותה מבלי להתבייש בכך. לכנות אותם "שמנים" ולדרוש מהם לרדת במשקל יגרום להם להרגיש רע עם עצמם ואף לסכל את מאמציהם להוריד במשקל. הערכה עצמית נמוכה יכולה לפגוע הן במוטיבציה והן באנרגיה פיזית. כולם אוהבים שמציגים להם את תוכנית הירידה במשקל בצורה חיובית, תוך עידוד ותמיכה.  עבודה עם דיאטן קליני הינה דרך מצוינת על מנת להשיג אסטרטגיות נכונות לילדים ובני נוער לאכילה בריאה. דיאטן קליני יכול גם לפתח דיאטה עבור ילדים או בני נוער הכוללת מתכונים בריאים לארוחות שיעזור להם לשמור על אורח חיים בריא.

אודות המחבר:
דוקטור נסטור הינו דיאטן קליני החל משנת 1986 והינו אחד מהדיאטנים הקליניים המובילים בתחום התזונה בארץ. במסגרת טיפולי המרפאה נכללים הנושאים הבאים: תזונה לספורטאים, תזונת ספורט, הורדת כולסטרול, טיפול באכילה מופרזת וסיוע במקרים של השמנה וסוכרת. מטרת הטיפול הינו לשמור על אורח חיים בריא לאורך זמן ותזונה נכונה.