נושא הפציעות בקרב אנשים אשר פעילות גופנית הינה חלק מסדר יומם השבועי הינו נושא רגיש וחשוב  שיש לתת עליו את הדעת בכל תחום או עיסוק שבו תבחרו, מספורט דימני כמו אירובי, ספינינג, זומבה וריצה ועד ספורט יותר סטאטי כמו הפילאטיס והיוגה לסוגיהן השונות.  הדבר שמייחד את כולם הוא העבודה של הגוף בתנועה בשילוב עומסים שונים של שריר ושלד, תלוי
בפעילות עצמה.

פציעות בתחומים שונים:

קחו לדוגמה את אימון הספינינג – אותה רכיבת אופניים בחדרי הכושר, רוב העומס בזמן האימון נופל על הרגליים, כשמקור התנועה הוא במפרקי הברך והירך, לעיתים מופעל לחץ רב מידי ולאורך זמן באזורים אלו, דבר שעלול לגרום לנזק בתווך הרחוק בצורה של דלקות ושחיקה במפרקים. כמו כן ישיבה לא נכונה עלולה לגרום לפציעות בגב כאשר נוצר עומס על החוליות התחתונות, גם השענות רבה מידי על מפרקי כף היד עלולה ליצור דלקות ונזקים באזור שורש כף היד.פציעות ספורט
פעילות נוספת היא הזומבה – שיעור אירובי המלווה בריקודים לטיניים. רוב הפעילות מתאפיינת  בתנועתיות מרובה של האגן והרבה העברות משקל בין הרגליים, אימון שדורש קואורדינאציה לא מבוטלת ושליטה גופנית. הפציעות הנפוצות יופיעו באזור הגב, קרסוליים וברכיים. פציעות אלו נגרמות בעיקר אצל התלמידות המתחילות שעדיין מנסות ללמוד את הצעדים ואינן מיומנות דיין על מנת לעקוב אחר המורה בזמן שינויי הכיוון והעברות המשקל הרבות וכתוצאה מכך ישנה נטייה להפעיל עומס יתר על הקרסוליים והברכיים ובהמשך גם על הגב התחתון. לעיתים גם המורות אינן חפות מנטייה להיפצע כתוצאה משעות מרובות של הוראה מבלי תחזוק נכון של הגוף.
תחום היוגה כלול גם הוא במסגרת הפעילויות הגופניות שנוטים להפצע מהן, רוב התנוחות ביוגה הינן סטאטיות ומצריכות כוח פיזי לא מבוטל על מנת לייצב את הגוף, התנוחות אינן פשוטות כלל וכלל ועלולות לגרום לנזקים באזורים שונים כמו  הגב התחתון, השכמות ושרשי כף היד דווקא משום טבען הסטאטי של התנוחות ישנו סיכון רב לפציעות, בין עם מדובר בהפעלת כוח מיותר בתוך התנוחה ובין אם מדובר בשהייה ממושכת לאורך זמן – הנזק עלול להיות משמעותי ביותר.

כיצד ניתן להימנע מפציעות אלו ?

המלה המרכזית היא "מודעות", ככל שנהייה יותר מודעים לגוף כך קטנים הסיכויים לפציעות עתידיות. הקשבה לגוף היא אמצעי מונע לכל פציעה, ברגע שנהיה מודעים וקשובים יותר לגוף בזמן הפעילות נוכל לעצור בזמן או להאט את קצב האימון. ככל שנכיר את דרכי הפעולה של הגוף, קרי, מערכת השלד ומערכת השרירים,  כך נדע כיצד להתמודד עם כל פעילות גופנית שלא נבחר. מערכת השלד והשרירים עובדים ביחד במעיין מערכת של איזונים, השרירים תומכים בשלד, כשהם אלו שמייצבים אותו, ואילו השלד הוא זה שמאפשר תנועה בין המרפקים, לכל אחד מאיתנו מבנה גוף שונה במקצת אבל העיקרון אצל כולם דומה – שרירים קצרים וחזקים מדיי מגבילים את התנועה בעוד גמישות יתר מאפשרת תנועה רבה בין המפרקים אך נוטה ליותר אפשרויות לפציעה.
ברגע שנלמד ונכיר כיצד מתפקדים שתי מערכות אלו – השרירים והשלד, נוכל לשלוט בכל מה שקורה בגופינו בזמן הפעילות הגופנית עצמה.

אך זה לא מספיק, לעיתים גם הכירות מעמיקה של הגוף לא תמנע פציעות אם לא ניתן את הדעת גם למודעות בתחום הנפש. לעיתים אנו מגיעים לשיעור עם אמביציה ורצון רבים מבלי שהגוף התחמם ואז כתוצאה מ"תקיפה" של הגוף מתוך רצון לבצע את המשימה אנו פוגעים בגוף. לכן חשוב להיות מודעים גם למצב הרוח שלנו בזמן הפעילות הגופנית ולהתאים אותו למצב הפיזי איתו אנו מגיעים לאימון.

 אסכם זאת כך:

כדי להימנע מפציעות הקשורות לפעילות גופנית יש :

  • לבצע חימום לפני או בתחילת האימון
  • להקשיב ולהיות מודעים כמה שניתן לגוף בזמן הפעילות
  • לתאם בין המצוי והרצוי – ליצור איזון בין מה שאנו רוצים להשיג באימון נתון אל מול

                                   מה שהגוף מסוגל לבצע באותו הרגע.

כותב המאמר:

חן גיברשטיין מנהל המרכז לפילאטיס, יוגה וזומבה ברמת גן

מאמן כושר אישי לשיקום לאחר פציעה