ספורטאים מגיבים בצורות שונות לפציעות ספורט, כמו כן ליכולת שלהם להסתגל למצב החדש ולתהליך הטיפול. חשוב לציין שהפציעה נתפסת פעמים רבות אצל הספורטאי כארוע מפתיע ולא צפוי, אבל למעשה לכל הפציעות ( למעט חבלות ) יש סימנים פיזיולוגים מוקדמים רבים.

לגורם הפסיכולוגי משקל לא מבוטל בסימנים המוקדמים לפציעות שהן למעשה תוצר של מצב נפשי או גופני פגיע.

א' – לחץ:
הלחץ גורם לשינויים פיזיולוגים כגון מתח בשרירים, הקטנת שדה הראיה, איבוד ריכוז ובעיקר התעלמות מכאבים גופניים אשר מגבירים את הסיכוי לפציעה. במקרה כזה הפציעה הינה תופעת הלוואי של הלחץ.

ב' – בריחה:
במקרים מסויימים הפציעה היא ללא גיבוי רפואי אבל הספורטאי מרגיש שאינו מסוגל להשתתף באימון או תחרות. כמו כן זו דרך לברוח מהתמודדות עם אימונים קשים והימנעות מהשקעת מאמץ. במקרה זה רוב תשומת הלב מופנת לפציעה ( שלא תמיד קיימת !! ) ולא ליכולת האמיתית של הספורטאי.

ג' – ירידה ביכולת:
ירידה ביכולת שלא מטופלת כמו שצריך ( אימון נכון – מנוחה מספקת ועוד.. ) מלווה בניסיון להשקיע מאמץ גדול יותר או לקחת סיכונים גופניים והתעלמות מסימני הגוף לגבי כאבים ותשישות כרונית יכולים להוביל למצב של אימון יתר ( ראה מדור אימון יתר ! ) ועליה בסיכוי להיפצע.

ד' – חרדה:
פציעות בעקבות חרדה ( כאמור לרוב זו פציעה מדומה ) מסיית לספורטאי שלנו להשתחרר מלחץ וחרדת התחרות הקרבה ומאפשרת לו בכך" בריחה מכובדת " שבעצם זו בריחה מהפחד מכישלון.

התגובות לפציעות של ספורטאים:

הביצוע הספורטיבי הוא המקור לביטחון עצמי והערכה המרכזיים של הספורטאי. כאשר " להיות פצוע " הינו איום על מצב זה. בנוסף לפגיעה בהערכה העצמית יש פגיעה גם במימוש העצמי, פגיעה בסיכוי להשיג מטרות שהיצבנו וגם פגיעה בפרנסה אצל חלק מהספורטאים ועוד. בנוסף ישנו שינוי באורח החיים היומי. ההשפעה של הפציעה הינה אישית ותלויה בחומרתה בחשיבות הספורט בחיי הספורטאי וביכולת ההתמודדות שלו עם רגשות שקשורים לפציעה ובתגובת הסביבה לפציעה.

התגובות הפסיכולוגיות לפציעות יכולות להיות רבות. כמה דוגמאות:

א' ישנם ספורטאים שמגיבים לפציעה כמו למצב של צער / אבל.

א' הלם וחוסר אמון.

ג' רגשות מעורבים בבושה, האשמה עצמית, שנאה והאשמת הסביבה או המאמן.

ד' תחושת איום על היכולת הספורטיבית מלווה ביאוש ודיכאון מכך שלא מימשו או יממשו את מטרותיהם.

ה' תחושת בדידות וחשש מאובדן תמיכת הסביבה ומהמעדון.

ו' תחושות פחד וחרדה מעתיד לא ידוע, האם אבריא ומתי ? האם אפצע שוב ? האם אוכל לחזור למצב שלפני ? תחושות אלו יכולות לגרום לספורטאי לחזור לפעילות לפני הזמן ובכך לפגוע ביעילות ההחלמה.!! פציעה חוזרת במקרה זה יכולה גם לחסל קריירה של הספורטאי.!!

שורה תחתונה חשוב מאוד מאוד להמשיך להתאמן בהדרגה הרי אתם לא רוצים לכתוב צוואה , אז כל חזרה מפציעה צריך להיות בהדרגה